OBVESTILA

25. 2. 2025
OBVESTILO – VSTOP V SISTEM DDV OD 1.1.2025

do 31.12.2024 je na splošno veljalo, da mora davčni zavezanec vstopiti v sistem DDV preden preseže 50.000 eur obdavčljivih dohodkov. Upoštevalo se je obdobje preteklih 12 mesecev (npr 1.3. – 28.2. naslednje leto, 1.5. do 30.4. naslednje leto).

Prav tako se je moral v sistem atipičnega DDV zavezanca vključiti davčni zavezanec, preden je začel izdajati račune za opravljene storitve ali prodajo blaga v druge države članice EU ali pa če je v tekočem koledarskem letu presegel limit nabave blaga znotraj EU (10.000 eur) ali če so če prejemali storitve od davčnega zavezanca iz druge države (članice EU ali izven EU).

Od 1.1.2025 pa veljajo NOVA PRAVILA:

Davčni zavezanec mora predložiti zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV (obrazec DDV-P2), če preseže znesek 60.000 ali 66.000 eurov letnega prometa na ozemlju Slovenije v tekočem koledarskem letu (1.1. – 31.12.).

Davčni zavezanec, ki preseže znesek 60.000 eurov letnega prometa na ozemlju Slovenije v tekočem koledarskem letu, mora predložiti zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV najkasneje v decembru tekočega koledarskega leta, saj mora pridobiti identifikacijsko številko za DDV s prvim dnem naslednjega koledarskega leta.

Če davčni zavezanec v tekočem koledarskem letu preseže znesek 66.000 eurov letnega prometa na ozemlju Slovenije, mora zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV predložiti najpozneje v mesecu, v katerem bo presegel navedeni znesek, saj mora pridobiti identifikacijsko številko za DDV že za mesec, v katerem bo presegel ta znesek.

Davčni zavezanec se lahko odloči, da se bo identificiral za namene DDV, čeprav vrednost letnega prometa na ozemlju Slovenije ne bo presegla 60.000 eurov, vendar mora v tem primeru svojo izbiro uporabljati najmanj v tekočem in naslednjem koledarskem letu.

Obrazec za vstop v sistem DDV mora predložiti tudi davčni zavezanec, ki opravlja storitve, za katere mora v skladu s 196. členom Direktive Sveta 2006/112/ES plačati DDV izključno prejemnik storitve. Obveznost predložitve obrazca DDV-P2 ne velja za davčnega zavezanca, ki opravlja storitve, ki uporablja čezmejno oprostitev obračunavanja DDV in je v državi prejemnika oproščen obračunavanja DDV. Pridobiti mora identifikacijsko številko že za mesec, v katerem je verjetno, da bo prejel ali opravil take storitve.

Obrazec za vstop v sistem DDV mora predložiti tudi davčni zavezanec, za katerega se na ozemlju Republike Slovenije opravijo storitve, za katere je dolžan plačati DDV. Obveznost predložitev obrazca DDV-P2 ne velja za davčnega zavezanca, ki prejema storitve od davčnega zavezanca, ki ima sedež v drugi državi članici in ki v Sloveniji uporablja čezmejno oprostitev obračunavanja DDV. Pridobiti mora identifikacijsko številko že za mesec, v katerem je verjetno, da bo prejel ali opravil take storitve.

Obrazec za vstop v sistem DDV mora predložiti tudi davčni zavezanec, ki opravlja le dobave blaga ali storitev, za katere nima pravice do odbitka DDV, ali pravna oseba, ki ni davčni zavezanec, in ki opravljata pridobitve blaga znotraj Unije, če je verjetno, da bo skupni znesek pridobitev v tekočem letu presegel 10.000 eurov. Pridobiti mora identifikacijsko številko za DDV že za mesec, v katerem je verjetno, da bo skupni znesek pridobitev v tekočem letu presegel 10.000 eurov.

Pravna ali fizična oseba se lahko identificira za namene DDV že s prvimi navzven vidnimi aktivnostmi, ki so usmerjene na opravljanje dejavnosti (npr. pripravljalna dela, prvi nakup blaga ali nakup opreme itd.). Kot dokazilo, da namerava opravljati dejavnost, davčnemu organu predloži pogodbe ali predpogodbe, poslovni načrt, listine o nabavah za namene opravljanja dejavnosti ipd.

Davčni zavezanec, ki želi uporabljati posebno unijsko ureditev VEM, mora najprej pridobiti identifikacijsko številko za DDV. Ko pridobi identifikacijsko številko za DDV, lahko predloži vlogo za registracijo v to posebno ureditev.

SANKCIJE

Če davčni zavezanec ne izpolni obveznosti v zvezi s prijavo, spremembo ali prenehanjem opravljanja dejavnosti oziroma davčnemu organu ne predloži zahtevka za izdajo identifikacijske številke za DDV ali zahtevka ne predloži v predpisanem roku ali na predpisan način, se kaznuje za prekršek:

• z globo od 4.000 do 75.000 eurov pravna oseba, če se pravna oseba po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, šteje za srednjo ali veliko gospodarsko družbo, pa z globo od 10.000 do 125.000 eurov.
• z globo od 3.000 do 50.000 eurov samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost.
• z globo od 1.000 do 10.000 eurov odgovorna oseba pravne osebe, če se pravna oseba po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, šteje za srednjo ali veliko gospodarsko družbo, pa se odgovorna oseba pravne osebe z globo od 1.200 do 10.000 eurov.
• z globo v višini od 800 do 10.000 eurov odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika ali odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost.
• z globo od 400 do 5.000 eurov posameznik, ki stori navedeni prekršek.

https://edavki.durs.si/edavkiportal/openportal/CommonPages/Opdynp/PageD.aspx?category=izdaja_id_stevilke_za_ddv_domaci_fod

Vaš računovodski servis.

© zaman d.o.o. 2016 | Vse pravice pridržane | Pravno obvestilo | Politika zasebnosti